Liste des Anciens Présidents

Cliquez sur les vignettes ci-dessous pour agrandir l'image et obtenir une description du portrait.

Portrait Présidents
(Parti)
Date d’élection au poste
de Président
Législature (années)
Thumbnail of The Honourable James Cockburn. Click to view a larger version. James Cockburn
(conservateur)
06 novembre 1867
05 mars 1873
1re législature (1867–1872)
2e législature (1873–1874)
Thumbnail of The Honourable Timothy Warren Anglin. Click to view a larger version. Timothy Warren Anglin
(libéral)
26 mars 1874
07 février 1878
1re - 4e sessions de la 3e législature (1874–1877)
5e session de la 3e législature (1878)
Thumbnail of The Honourable Joseph-Godéric Blanchet. Click to view a larger version. Joseph-Godéric Blanchet
(libéral-conservateur)
13 février 1879 4e législature (1879–1882)
Thumbnail of The Honourable George Airey Kirkpatrick. Click to view a larger version. George Airey Kirkpatrick
(libéral-conservateur)
08 février 1883 5e législature (1883–1887)
Thumbnail of The Honourable Joseph-Aldéric Ouimet. Click to view a larger version. Joseph-Aldéric Ouimet
(libéral-conservateur)
13 avril 1887 6e législature (1887–1891)
Thumbnail of The Honourable Peter White. Click to view a larger version. Peter White
(conservateur)
29 avril 1891 7e législature (1891–1896)
Thumbnail of The Honourable James David Edgar. Click to view a larger version. James David Edgar
(libéral)
19 août 1896 1re - 4e sessions de la 8e législature (1896–1899)
Thumbnail of The Honourable Thomas Bain. Click to view a larger version. Thomas Bain
(libéral)
01 août 1899 4e - 5e sessions de la 8 e législature (1899–1900)
Thumbnail of The Honourable Louis-Philippe Brodeur. Click to view a larger version. Louis-Philippe Brodeur
(libéral)
06 février 1901 1re - 3e sessions de la 9e législature (1901–1904)
Thumbnail of The Honourable Napoléon-Antoine Belcourt. Click to view a larger version. Napoléon-Antoine Belcourt
(libéral)
10 mars 1904 4e session de la 9e législature (1904)
Thumbnail of The Honourable Robert Franklin Sutherland. Click to view a larger version. Robert Franklin Sutherland
(libéral)
11 janvier 1905 10e législature (1905–1908)
Thumbnail of The Honourable Charles Marcil. Click to view a larger version. Charles Marcil
(libéral)
20 janvier 1909 11e législature (1909–1911)
Thumbnail of The Honourable Thomas Simpson Sproule. Click to view a larger version. Thomas Simpson Sproule
(conservateur)
15 novembre 1911 1re - 5e sessions de la 12e législature (1911–1915)
Thumbnail of The Honourable Albert Sévigny. Click to view a larger version. Albert Sévigny
(conservateur)
12 janvier 1916 6e session de la 12e législature (1916–1917)
Thumbnail of The Honourable Edgar Nelson Rhodes. Click to view a larger version. Edgar Nelson Rhodes
(conservateur)
18 janvier 1917
18 mars 1918
7e session de la 12e législature (1917)
13e législature (1918–1921)
Thumbnail of The Honourable Rodolphe Lemieux. Click to view a larger version. Rodolphe Lemieux
(libéral)
08 mars 1922
07 janvier 1926
09 décembre 1926
14e législature (1922–1925)
15e législature (1926)
16e législature (1926–1930)
Thumbnail of The Honourable George Black. Click to view a larger version. George Black
(conservateur)
08 septembre 1930 1re - 5e sessions de la 17e législature (1930–1935)
Thumbnail of The Honourable James Langstaff Bowman. Click to view a larger version. James Langstaff Bowman
(conservateur)
17 janvier 1935 6e session de la 17e législature (1935)
Thumbnail of The Honourable Pierre-François Casgrain. Click to view a larger version. Pierre-François Casgrain
(libéral)
06 février 1936 18e législature (1936–1940)
Thumbnail of The Honourable James Glen. Click to view a larger version. James Glen
(libéral)
16 mai 1940 19e législature (1940–1945)
Thumbnail of The Honourable Gaspard Fauteux. Click to view a larger version. Gaspard Fauteux
(libéral)
06 septembre 1945 20e législature (1945–1949)
Thumbnail of The Honourable William Ross Macdonald. Click to view a larger version. William Ross Macdonald
(libéral)
15 septembre 1949 21e législature (1949–1953)
Thumbnail of The Honourable Louis-René Beaudoin. Click to view a larger version. Louis-René Beaudoin
(libéral)
12 novembre 1953 22e législature (1953–1957)
Thumbnail of The Honourable Roland Michener. Click to view a larger version. Roland Michener
(progressiste-conservateur)
14 octobre 1957
12 mai 1958
23e législature (1957–1958)
24e législature (1958–1962)
Thumbnail of The Honourable Marcel Lambert. Click to view a larger version. Marcel Lambert
(progressiste-conservateur)
27 septembre 1962 25e législature (1962–1963)
Thumbnail of The Honourable Alan Macnaughton. Click to view a larger version. Alan Macnaughton
(libéral)
16 mai 1963 26e législature (1963–1965)
Thumbnail of The Honourable Lucien Lamoureux. Click to view a larger version. Lucien Lamoureux
(libéral)
18 janvier 1966
12 septembre 1968
04 janvier 1973
27e législature (1966–1968)
28e législature (1968–1972)
29e législature (1973–1974)
Thumbnail of The Honourable James Jerome. Click to view a larger version. James Jerome
(libéral)
30 septembre 1974
09 octobre 1979
30e législature (1974–1979)
31e législature (1979)
Thumbnail of The Honourable Jeanne Sauvé. Click to view a larger version. Jeanne Sauvé
(libéral)
14 avril 1980 1re - 2e sessions de la 32e législature (1980–1984)
Thumbnail of The Honourable Lloyd Francis. Click to view a larger version. Lloyd Francis
(libéral)
16 janvier 1984 2e session de la 32e législature (1984)
Thumbnail of The Honourable John Bosley. Click to view a larger version. John Bosley
(progressiste-conservateur)
05 novembre 1984 1re - 2e sessions de la 33e législature (1984–1986)
Thumbnail of The Honourable John Fraser. Click to view a larger version. John Fraser
(progressiste-conservateur)
30 septembre 1986
12 décembre 1988
2e session de la 33e législature (1986–1988)
34e législature (1988–1993)
Thumbnail of The Honourable Gilbert Parent. Click to view a larger version. Gilbert Parent
(libéral)
17 janvier 1994
22 septembre 1997
35e législature (1994–1997)
36e législature (1997–2000)
Thumbnail of The Honourable Peter Milliken. Click to view a larger version. Peter Milliken
(libéral)
29 janvier 2001
04 octobre 2004
03 avril 2006
18 novembre 2008
37e législature (2001–2004)
38e législature (2004–2005)
39e législature (2006–2008)
40e legislature (2008–2011)
Thumbnail of The Honourable Andrew Scheer. Click to view a larger version. Andrew Scheer
(conservateur)
02 juin 2011 41e législature (2011–2015)