Skip to main content
Start of content
Top of Page

Leah Taylor Roy

Photo - Leah Taylor Roy - Click to open the Member of Parliament profile

Overview

Political Affiliation:
Liberal
Constituency:
Aurora—Oak Ridges—Richmond Hill
Province / Territory:
Ontario
Preferred Language:
English

Expenditures Report

For more information on the expenditures incurred by members in the discharge of their parliamentary functions, see the Summary of Expenditures for Members.

Seat in the House

See where the member sits in the House of Commons chamber.

Recent Work

Explore this member's most recent work in the current session of Parliament.

Chamber Interventions

157 in the current session

Showing 5 of 157

Canada Early Learning and Child Care Act
Government Orders
February 14, 2024
Canada Early Learning and Child Care Act
Government Orders
February 14, 2024
Health
Oral Question Period
February 13, 2024
Aurora Black Community Gala
Statements by Members
February 5, 2024
Citizens' Assembly on Electoral Reform
Private Members' Business
February 5, 2024
All Chamber interventions by this member

Committee Interventions

526 in the current session

Showing 5 of 526

ENVIStanding Committee on Environment and Sustainable Development
Meeting no. 96
February 8, 2024
Meeting no. 95
February 6, 2024
Meeting no. 94
February 1, 2024
AGRIStanding Committee on Agriculture and Agri-Food
Meeting no. 90
February 8, 2024
Meeting no. 89
February 6, 2024
All committee interventions by this member

Bills

None sponsored and 2 jointly seconded in the current session

None in the current session

All bills sponsored by this member

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' bills sponsored by other members.

Bill Number Title
C-355 Prohibition of the Export of Horses by Air for Slaughter Act
C-235 Building a Green Prairie Economy Act

Motions

None sponsored and 4 jointly seconded in the current session

This member has indicated formal support by jointly seconding the following private members' motions sponsored by other members.

Motion Number Subject Latest Activity
M-105 Youth Climate Corps Placed on Notice (December 4, 2023)
M-86 Citizens' Assembly on Electoral Reform Decision Made (February 7, 2024)
M-83 Old growth forest protection Placed on Notice (May 3, 2023)
M-76 Citizens' Assembly on Electoral Reform Placed on Notice (January 30, 2023)

Chamber Votes

628 in the current session

Showing 5 of 628

Vote Number Subject Member Voted Vote Result Date
No. 646 3rd reading and adoption of Bill C-62, An Act to amend An Act to amend the Criminal Code (medical assistance in dying), No. 2 Yea Agreed To February 15, 2024
No. 645 3rd reading and adoption of Bill, (previous question) Yea Agreed To February 15, 2024
No. 644 2nd reading of Bill C-273, An Act to amend the Criminal Code (Corinne’s Quest and the protection of children) Yea Agreed To February 14, 2024
No. 643 2nd reading of Bill C-317, An Act to establish a national strategy respecting flood and drought forecasting Yea Agreed To February 14, 2024
No. 642 3rd reading and adoption of Bill S-202, An Act to amend the Parliament of Canada Act (Parliamentary Visual Artist Laureate) Yea Agreed To February 14, 2024
All votes by this member

Contact Details

Email

leah.taylorroy@parl.gc.ca

Hill Office

House of Commons *
Ottawa, Ontario,
Canada
K1A 0A6

Telephone: 613-992-0700
Fax: 613-992-0716

* Mail may be sent postage-free to any member of Parliament.

Constituency Office

Main office - Richmond Hill
12820 Yonge Street
Suite 202
Richmond Hill, Ontario
L4E 4H1

Telephone: 905-773-8358
Fax: 905-773-8374